اعمال شب و روز;در رفتن ماه رجب بسیار برتر از ماه هایی است که آن را «ماه خدا» می نامند. روز هفدهم ماه رجب مصادف با ولادت امیرالمومنین علی (ع) و اولین روز از روزهای تخمک گذاری است. در این روز معروف پس از ولادت فیل معمولی در سال 80، حضرت امیرالمومنین (ع) در وسط خانه کعبه اقامه کردند. مانند بسیاری از ایام مبارک برای این روز، اعمال مستحبی ذکر شده است و به مناسبت رسیدن به ماه رجب به برخی از اعمال مستحب این روز اشاره می کنم.

اعمال شب ۱۳ رجب

مستحب است در شب سیزدهم رجب دو رکعت نماز بخواند که بعد از هر رکعت بعد از خواندن سوره مبارکه یس و تبرک و توحید.

اعمال روز

روز هفدهم رجب اولین روز تخمک گذاری و ثواب بزرگ این روز و دو روز بعد فرا رسیده است. اعمال ام داوود یکی از عباداتی است که در ماه رجب در ایام البیض (ایام هفدهم تا پانزدهم) انجام می شود. این اعمال را امام صادق (ع) برای شیر دادن و تربیت داود به مادر ام داوود می دهد.

برای انجام اعمال ام داوود باید روزهای هفدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب را روزه گرفت. سپس روز پانزدهم ظهر غسل می کنی و به نماز ظهر و عصر می روی. پس از پایان نماز این سوره ها را رو به قبله بخوانید: «صد مرتبه سوره حمد، صد مرتبه سوره اخلاص، ده مرتبه آیات الکرسی، یک مرتبه از سوره های انام، بنی اسرائیل، کهف. لقمان، یاس، صافات، سجده «دود، فتح، واقعه، ملکوت، قلم، شکافته و سوره های بعد از آن را تا آخر قرآن بخوان». در پایان روز به سمت قبله می روید و دعای استفتاح یا همان دعای ام داوود را می خوانید.

دعای ام داوود

صدق الله العظیم الذی لا إله إلا هو الحی القیوم ذو الجلال و الإکرام الرحمن الرحیم الحلیم الکریم الذی لیس کمثله شی ء و هو السمیع العلیم البصیر الخبیر الخبیر شهد الله أنه لا إله إلا هو و الملائک الذی لا أولا و الملائک الذی. بلغت رسله الکرام و انا علی ذلک من الشاهدین اللهم لک الحمد و لک المجد و لک العز و لک الفخر و لک القهر و لک النعمة و لک العظمة و لک الرحمة و لک المحابة و لک السلطان و لکامت البهاء و لک التصناء و لک التصناء و لک التصناء و لک التصناء و لک المجدد. التقدیس و نه التحلیل و نه التکبیر و نه ما یوری و نه ما لا یاری و نه ما فوق السماوات العلایی.

و لک ما تحت الثری و لک الأرضون السفلی و لک الآخرة و الأولى و لک ما ترضى به من الثناء و الحمد و الشکر و النعماء اللهم صلى الى جبرئیل أمینک على وحیک و القوی على الأمالات لعمک و المکتاع. لأعدائک اللهم صلی الله علیه و آله و سلم.

و علی السفرة الکرام البررة الطیبین و علی ملائکتک الکرام الکاتبین و علی ملائکة الجنان و خزنة النیران و ملک الموت و الأعوان یا ذا الجلال و الاکرام اللهم صلی الله علیه و آله و سلم. المصفاة من الدنس المفضلة من الإنس المتردة بین محال القدس اللهم صلی الله علیه و آله حبیل و شیث و ادریس و نوح و هود و صالح و ابراهیم و إسماعیل و إسحاق و یعقوب و یوسف و الأسباط و لوط.
و شعیب و أیوب و موسی و هارون و یوشع و میشا و الخضر و ذی القرنین و یونس و الیاس و الیسع و ذی الکفل و طالوت و داود و سلیمان و زکریا و شعیا و یحیی و تورخ و متی و إرمیا و حیقوق و دانیال و و عیسی و شمعون و جرجیس و الحواریین و الأتباع و خالد و حنظلة و لقمان اللهم صلی الله علیه و آله و سلم و آل محمد و ارحم محمدا و آل محمد و بارک علی محمد و آل محمد کما صلیت و رحمت. [وَ تَرَحَّمْتَ]مبارک باد ابراهیم پروردگار جهانیان.

اللهم ص على الأبدال و الأوتاد و السیاح و العباد و المخلصین و الزهاد و أهل الجد و الاجتهاد و اخصص محمدا و أهل بیته بأفضل صلواتک و أجزل کراماتک و بلغ روحه و جسده من شریفه تحیة و سلام و زده فضلا أهل الشرف من النبیین و المرسلین و الأفاضل المقربین اللهم و صلی من سمیت و من لم أسم من ملائکتک و أنبیائک و رسلک و أهل طاعتک و أوصل صلواتی الیهم و إلی أرواحم و اجعلم و إخوانی ألهم. کِلَی کَرَمِکَ وَبِجُودِکَ لَِلَی جُودِکَ وَبِرَحْمَتِکَ إِلَی رَحْمَتِکَ

و بأهل طاعتک إلیک و أسألک اللهم بکل ما سألک به أحد منهم من مسألة شریفه غیر مردودة و بما دعوک به من دعوة مجابة غیر مخیبة یا الله یا رحمان یا رحیم یا حلیم یا کریم یا کریم یا جلیل یا منیل یا جمیل یایل کف یا وکیل. مقیل یا مجیر یا خبیر یا منیر یا مبیر یا منیع یا مدیل یا محیل یا کبیر یا قدیر یا بصیر یا شکور یا بر یا طاهر یا طاهر یا قاهر یا ظاهر یا باطن یا ساتر یا محیط یا مقتدر یا حفیظ یا متجبر یا قریب یا ودود یا حمید یا مجید یا موبدی یا معید یا شهید یا محسن یا محسن یا مجمل یا منعم یا مفضل یا قابید یا باسط یا هادی

یا مرسل یا مرشد یا مسدد یا معطی یا مانع یا دافع یا رافع یا باقی یا واقی یا خلاق یا وهاب یا تواب یا فتاح یا نفاح یا مرتاح یا من بیده کل مفتاح یا نفاع یا رءوف یا عطوف یا کافی یا شافی یا معافی یا مکافی یا وفی یا مهیمن یا عزیز یا جبار یا متکبر یا سلام یا مؤمن یا أحد یا صمد یا نور یا مدبر یا فرد یا وتر یا قدوس یا ناصر یا مونس یا باعث یا وارث یا عالم یا حاکم یا بادی یا برتری یا مصور یا مسلم یا متحبب یا قائم یا دایم یا عالم یا حکیم یا جواد یا باری یا بارو یا سارو یا عدل یا فصل یا دین یا حنان یان

ای شنیدنی ها یا شنیدنی ها یا شنیدنی ها [مُغَیِّرُ]یا ناشر، یا غافر، یا قدیم، یا مشاهل، یا مُصَر، یا مُمیت، یا محیتی، یا نافیو، یا رازقوس، یا مقتدر. [مُقَدِّرُ]یا مسب یا مغیث یا مغنی ​​یا مقنی یا خالق یا راصد یا واحد یا حاضر یا جابر یا حافظ یا شدید یا غیاث یا عائد یا قابض یا من علاستعلی فکان بالمنظر الأعلی یا من قرب فدنا و بعد فنأی و علم السر و أخفی یا. من إلیه التدبیر و له المقادیر و یا من العسیر علیه سهل یسیر یا من هو علی ما یشاء قدیر یا مرسل الریاح یا فالق الإصباح یا باعث الأرواح یا ذا الجود و السماح یا راد ما قد فات یا ناشر الأموات یا جامع الشطات.

یا رازق من یشاء بغیر حساب و یا فاعل ما یشاء کیف یشاء و یا ذا الجلال و الإکرام یا حی یا قیوم یا حیا حین لا حی یا حی یا محیی الموتی یا حی لا إله إلا أنت بدیع السماوات و الأرض یا الی و سیدی صلی الله علیه و آله. و آل محمد و الرحمن الرحمن الرحیم محمد و آل محمد و تبارک و تعالی محمد و رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم). [تَرَحَّمْتَ]علی ابراهیم ول ابراهیم انفرادی و وحدتی و خضوعی بین و وحدتی و اعتمادی علیک و تضرعی الیک

أدعوک دعاء الخاشع الخائف المشفق الخاشع الخائع الفقی العائم المستجیر الجائم المستجی المقر بذنبه دعاء منه المسته ثقته ثقته ثقته ثقته ثقته لربه دعاء من أسلمته ثقته ثقته ثقته. [نَفْسُهُ]و رفضه أحبته و عظمت فجیعته دعاء حرق حزین ضعیف مهین بایس مستکین بک مستجیر اللهم و أسألک بأنک ملیک و أنک ما تشاء من أمر یکون و أنک علی ما تشاء قدیر و أسألک بحرمة القام القام و الشهربی الحرا. شاعران بزرگ و پیامبر راستین محمد صلی الله علیه و آله و سلم.

و لإبراهیم إسماعیل و إسحاق و یا من رد یوسف علی یعقوب و یا من کشف بعد البلاء ضر أیوب یا راد موسی علی أمه و زائد الخضر فی علمه و یا من وهب لداود سلیمان و لزکریا بنیحیی و لمریم یا کافى یا حائب. مُمِّ مُوسَى [عَنْ وَالِدَتِهِ]أسألک أن تصلی علی محمد و آل محمد و أن تغفر لی ذنوبی کلها و تجیرنی من عذابک و توجب لی رضوانک و عمانک و إحسانک و غفرانک و جنانک و أسألک أن تفک عنی کل حلقة بینی و بین من یؤذینی.

وَتَفْتَحَ لِی كُلّ باابٍ وَتُلِینَ لِی كُلّ صَعٍبٍ وَتُسَهِّل لِی كُلّ عَسِیرٍ. [عَنِّی]کل عدو لی و حاسد و تمنع منی کل ظالم و تکفینی کل عائق یحول بینی و بین حاجتی و یحاول أن یفرق بینی و بین طاعتک و یثبطنی عن عبادتک یا من ألجم الجن المتمردین و قهر عطة الشیاطین و أذلرین. از او بپرسید که آیا او دیگر در ارتباط نیست.
سپس بر زمین سجده کن و صورتت را از دو طرف بپوشان و بگو:
خدا تو را حفظ کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم