امیرعبداللهیان: مهمترین چالش فعلی در مذاکرات، گرفتن تضمین است



حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در پنجاهمین و هشتادمین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ در مونیخ آلمان حضور دارد، امروز (شنبه) در این نشست حضور یافت.

در این نشست ابرس خرسندی رئیس معاونت دیپلماسی نیز به تشریح سیاست خارجی دولت سیزدهم پرداخت.

وی افزود: ملت بزرگ ایران هفته گذشته چهلمین و سی سالگی انقلاب را جشن گرفتند، انقلابی که با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، با برگزاری این مراسم، جدایی جدیدی از مردم سالاری دینی را به جهانیان معرفی کرد. انتخابات عمومی بالاتر از مردم. آخرین انتخابات ما در ایران در حالت «مردم و تحول» برگزار شد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: امروز که سیاست خارجی متوازن است، دیپلماسی عاقلانه و تعامل در دولت عملی و نتیجه آن محور آقای رئیس جمهور است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: برقراری تعادل در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران.

وی گفت: این سیاست خارجی مبتنی بر مشکلات «همسایگی»، «آسیایی‌گرایی»، «تعامل هوشمندانه و گسترده با همه کشورهای جهان به‌ویژه جهان اسلام مبتنی بر منافع مشترک، احترام متقابل و عدم مداخله است. در امور داخلی.» و حمایت از چندجانبه گرایی و مقابله با یکجانبه گرایی.

* چیزی که ما آن را کاملا منطقی و منصفانه می دانیم

رئیس معاونت دیپلماسی ادامه داد: امروز صحبت از این است که نزدیک به پنج سال از خروج غیرقانونی آمریکا از مرزها و اقدامات اقتصادی تروریستی علیه ملت ما و البته سه کشور اروپایی می گذرد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران یک سال است که برجام را به صورت یکجانبه اجرا کرده و فرصت طولانی برای برجام برای پیگیری سایر تعهدات باقی مانده است. نتیجه اما چیزی نبود. ایران از تمامی تعهدات اقتصادی خود محروم است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات با جدیت، نیت خیر و ابتکارات متعدد برای دستیابی به اجماع شرکت کرده است. آنچه ما کاملاً منطقی و منصفانه می دانیم این است: لغو کلیه تحریم ها، دادرسی عادلانه و ارائه تضمین های لازم با رعایت تعهدات.

وی خاطرنشان کرد: اکنون که من با شما صحبت می کنم، همکارانم در وین در غرب بر سر متن “و” زمان با شمشیر دولبه روبرو هستند. تاکید می کنم که ما آمادگی داریم در کوتاه ترین زمان ممکن به توافق خوبی برسیم به شرطی که طرف مقابل آماده تصمیم گیری سیاسی باشد.

وی افزود: مهمترین چالشی که در وین با آن روبرو هستیم، ضمانت سیاسی و ضمانت اجرایی است.

عبداللهیان ادامه داد: بر اساس قوانین جدید بین المللی، دولت جدید موظف است به تعهدات قبلی خود عمل کند. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس مجلس سنا در بیانیه ای مشترک و شخصی از نتیجه مذاکرات حمایت می کنند.

امیرعبداللهیان امنیت خلیج فارس و غرب آسیا را پیوند مستقیم و قوی با امنیت مناطق جغرافیایی همجوار اروپا از جمله جمهوری اسلامی ایران دانست. دولت ما به تازگی مذاکرات سازنده ای را با همسایگان جنوبی خود آغاز کرده و پیشرفت هایی در این زمینه حاصل شده است. روابط ما با این همسایگان در مسیر درست توسعه و پیشرفت است.

وی افزود: ما معتقدیم که زرادخانه ها در منطقه هرگز امنیت را جمع نمی کنند. حضور و دخالت قدرت های خارجی در منطقه به تنهایی وضعیت امنیتی را پیچیده و بدتر می کند و بر مشکلات می افزاید. ما معتقدیم که امنیت همه کشورهای این منطقه با مشارکت و همکاری همه تضمین خواهد شد.

وی گفت: متأسفانه شاهد یک جنگ طولانی و یک فاجعه انسانی در یمن بوده ایم. راه حل بحران یمن در تمرکز بر ریشه های این درگیری، ایفای نقش محوری سازمان ملل متحد، احترام به اراده مردم یمن در تعیین سرنوشت و رفع مشکلات اقتصادی، بشردوستانه، محاصره و گفتگوهای یمنی-یمنی است. جمهوری اسلامی ایران از حفظ صلح و ثبات در یمن و منطقه حمایت می کند و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

وی به وضعیت افغانستان اشاره کرد و گفت: افغانستان امروز یک بحران انسانی است. وضعیت امروز افغانستان محصول اشغال نظامی و استفاده از نیروی نظامی علیه این کشور است. سیاست ایالات متحده در افغانستان 3 سال پیش ایالات متحده واقعیت های افغانستان را اشتباه درک کرده است. ما در کنار مردم افغانستان ایستاده ایم. سازمان‌های دولتی و غیردولتی ایران به ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و ارسال سوخت ادامه می‌دهند. ما متعهد به ادامه خشونت و تروریسم در افغانستان و گسترش فعالیت های داعش در این کشور هستیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد که موج کنونی مهاجران افغان در کشور و سایر همسایگان بسیار ناظر است. مشارکت فعال نهادها و جامعه بین المللی برای ارسال کمک های بشردوستانه ضروری است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما معتقدیم که تشکیل دولت جدید در افغانستان با حضور همه گروه های سیاسی و قومی در این کشور برای صلح و ثبات کاملا ضروری است.

به گزارش فارس، رئیس اداره دیپلماسی خاطرنشان کرد: حمایت از فلسطین و صلح در منطقه خاورمیانه برای ما نگرانی جدی است. جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکل راه حل جامع سیاسی و دموکراتیک دارد که در سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است. ما معتقدیم که برگزاری همه پرسی در میان ساکنان اصلی فلسطین اعم از مسیحیان، یهودیان و مسلمانان با حمایت همه دولت ها بهترین راه حل است. مردم فلسطین خودشان باید برای سرنوشت و آینده خود تصمیم بگیرند.

وی گفت: ما شاهد تشدید تنش ها بین اوکراین و روسیه هستیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که با هر دو طرف روابط حسنه دارد، از دو طرف دعوت می کند تا اختلافات خود را از طریق گفتگو و راه های مسالمت آمیز حل و فصل کنند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: بر لزوم حل مسئله صلح در منطقه به ویژه در شبه جزیره جزیره و اختلافات در دریای چین جنوبی – بدون دخالت قدرت های منطقه تاکید داریم. ما معتقدیم که استفاده از ابزارها به عنوان مفاهیم دموکراسی و حقوق بشر در درازمدت برای این ارزش‌های بنیادی مضر خواهد بود.

وی افزود: در پایان تاکید می‌کنم دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، دولت‌محور و نتیجه‌گرا است و آماده ایجاد و حفظ روابط پایدار با همه ملت‌ها بر اساس احترام و احترام متقابل است. منافع مشترک.” بدینوسیله از تمامی شرکت کنندگان در این همایش صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم و برایشان آرزوی موفقیت در تلاش دارم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم