به‌روزرسانی‌های زنده: نیروهای روسیه به سمت شهرها فشار می‌آورند، زیرا اوکراین مقاومت را سخت‌تر می‌کند


ویدئو

پخش کننده ویدیو در حال class=
تظاهرکنندگان در مقابل سفارت اوکراین در تهران با مردم اوکراین ابراز همبستگی کردند و شعار «مرگ بر پوتین» سر دادند. این تظاهرات نمایشی از سرپیچی از دولت ایران، متحد روسیه بود.اعتباراعتبار …آسوشیتدپرس

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، جمعیتی از ایرانیان با شعار “مرگ بر پوتین” شنبه شب با تظاهرات مقابل سفارت اوکراین در تهران، دولت خود، متحد روسیه را به چالش کشیدند.

سازمان دهندگان این تظاهرات از مردم خواسته بودند تا به محکومیت عمومی جنگ در اوکراین بپیوندند و با مردم آن ابراز همبستگی کنند. تظاهرکنندگان پرچم های اوکراین را به اهتزاز درآوردند، دست زدند و فریاد زدند «زنده باد اوکراین» و «سفارت روسیه لانه جاسوسان است». فیلم‌ها نشان می‌دهد که نگهبانان امنیتی جمعیت را تماشا می‌کردند که شامل کودکان نیز می‌شد، اما مداخله نکردند.

همچنین فراخوان هایی برای تظاهرات در مقابل سفارت روسیه وجود داشت، اما هیچ نشانه ای از تجمع معترضان در آنجا وجود نداشت. عکسی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، اعضای نیروهای ویژه ایرانی را با موتورسیکلت نشان می دهد که از سفارت روسیه محافظت می کنند و دسترسی به دروازه های آن را مسدود می کنند.

دولت ایران صراحتاً از حمله به اوکراین حمایت نکرده است، اما از موضع روسیه حمایت کرده است. به نظر می رسد که این امر شکاف فزاینده بین رهبران ایران و مردم آن را عمیق تر می کند. بسیاری از ایرانیان نسبت به روسیه بی اعتمادی عمیق دارند و در رسانه های اجتماعی نسبت به نگرش دولت نسبت به جنگ ابراز خشم کرده اند.

رسانه های دولتی هنگام گزارش جنگ از اصطلاحات کرملین استفاده کرده و آن را «عملیات نظامی ویژه» و نه تهاجم نامیده اند. علی مطهری، نماینده سابق محافظه‌کار در ایران، در توییتر نوشت که صدا و سیمای دولتی این خبر را «مثل یکی از مستعمرات روسیه» گزارش می‌کند.

وی گفت: ایران باید استقلال خود را با محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین نشان دهد. مطهری نوشت.

روزنامه معروف ایران به نام شهروند که متعلق به هلال احمر ایران است، عکسی از ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه در لباس امپراتور منتشر کرد و تیتر «پادشاه پوتین: آیا افسر سابق کا.گ.ب جهان را وارد جنگ سرد جدیدی می کند؟ ” این روزنامه اعلام کرد که هلال احمر آماده ارائه کمک های پزشکی به اوکراین است.

در شرایطی که اقتصاد ایران به دلیل تحریم های ایالات متحده که پس از خروج دولت دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از توافق بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران در سال 2018 اعمال شد، فلج شده است، دولت ایران به دنبال حمایت از شرق بوده و روسیه را متحد اصلی خود می داند. وزارت امور خارجه گفته است که در حال ایجاد ائتلاف های سیاسی و اقتصادی جدید و مشارکت های بلندمدت با روسیه و چین است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در تماس تلفنی با آقای دکتر پوتین روز پنجشنبه، روز آغاز تهاجم. او به آقای بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی دولت ایران، پوتین امیدوار است که “بهترین نتیجه برای مردم منطقه به دست آید.”

وی گفت: گسترش ناتو به شرق تهدیدی جدی برای ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است. گفته می شود رئیسی به آقای … پوتین، یکی از دلایل اعلام شده رهبر روسیه برای تحریک جنگ را تکرار می کند.

وزارت خارجه روسیه به سرعت در توییتر گفت که آقای رئیسی درباره نگرانی‌های امنیتی روسیه «ابراز درک» داشت.

ایران همچنین روی روسیه برای کمک به تامین منافع خود حساب می کند، زیرا مذاکرات در وین با ایالات متحده درباره احیای توافق هسته ای 2015 به مراحل نهایی خود می رسد. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات، خود را به عنوان رابط ایران و غرب معرفی کرده و به‌روزرسانی‌ها و عکس‌هایی از مذاکرات را به طور منظم منتشر می‌کند.
تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم