تغییر ساعت رسمی ما را در معرض خطر قرار می دهد!در رفتن در برخی از نقاط نیمکره شمالی، تغییر رسمی ساعت رسمی در فصل اول بهار رایج است، اما برخی کارشناسان معتقدند چنین تغییری واقعاً ضروری نیست و برخی از مردم نیز این موضوع را آزاردهنده می دانند. اما اکنون که مردم کشور برای ساعتی آماده نگه‌داشتن رسمی هستند، یک علامت پزشکی جدید نشان می‌دهد که این تغییر ساعت ممکن است برای سلامتی افراد نیز مضر باشد.

طبق گزارشات فرارو، یکی از معدود کشورهایی که چنین تغییری در ساعت رسمی ایجاد کرده است، ایالات متحده آمریکا است و تحقیقات جدیدی در این کشور انجام شده است. بر اساس این نظرسنجی، یک سوم آمریکایی ها می گویند که دو برابر بیشتر از تغییر ساعت رسمی ناراضی هستند. در عین حال اکثریت مطلق یعنی 1 درصد جمعیت این کشور با حذف کامل این ساعت موافق هستند. اما جدای از این نارضایتی عمومی، اکنون متخصصان پزشکی نیز ادعا می کنند که این تغییر ساعت با اثرات منفی جدی برای سلامتی همراه است.

دکتر بث آن مالو، استاد علوم اعصاب در دانشگاه واندربیلت در نشویل و مدیر مرکز خواب رویایی در مرکز تحقیقاتی که در سال نهم در مجله JAMA Neurology منتشر شد، شواهد را همراه با شواهد مشترک مبنی بر تغییر بررسی کرد. ساعت برای افزایش سکته مغزی، حملات قلبی و کم خوابی با نوجوانان مرتبط است. این علما که در نشست اخیر کنگره آمریکا نیز حضور داشتند، بر جدیت و تاکید خود بر این موضوع تاکید کردند که خطر تغییر رسمی ساعت رسمی وجود دارد.

کمبود خواب یک وضعیت جدی!

گفته می شود بازگشت از ساعت طبستانی به ساعت استاندارد در ماه نوامبر (اول پاییز) با بازگشت ساعت یک ساعت بعد، کمتر از آنچه دانشمندان گفته اند، اثرات منفی دارد. اگرچه برخی افراد ممکن است عدم تعادل را در این تغییر احساس کنند، حتی با چند هفته استراحت، واقعیت این است که تحقیقات جدید آن را با اثرات جدی سلامتی مرتبط نکرده است. هر ساعت که می گذرد، به نظر می رسد که بدن آشفته تر می شود. دانشمندان می گویند این به این دلیل است که بدن متوجه می شود که با ساعت سازگاری کمتری دارد. به عبارت دیگر، با وجود اینکه ساعت می گوید ساعت 8 است، احساس ساعت 8 است. در واقع بدن ما چند ماه در حالتی اسپری می کند که زمان را به صورت زمان واقعی می بیند و این تاثیر شبانه روز بر درک ما تاثیر می گذارد. این امر به ویژه قابل توجه است، زیرا نور صبح برای کمک به تنظیم ریتم طبیعی بدن ارزشمند است. ما را بیدار می کند و هوش ما را بهبود می بخشد.

دانشمندان می گویند که اگرچه دلایل دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما ممکن است به دلیل تأثیر افزایش سطح کورتیزول، هورمونی که پاسخ به استرس را تعدیل می کند، یا تأثیر نور بر روی آمیگدال، با توجه به احساسات ادراکی مغز باشد. در مقابل، قرار گرفتن در معرض نور در بعدازظهر باعث کاهش ترشح ملاتونین در مغز می شود، هورمونی که باعث اختلالات خواب می شود. این می تواند با خواب تداخل داشته باشد و باعث شود ما کمتر بخوابیم، و این تأثیر می تواند حتی پس از اینکه اکثر مردم به یک ساعت محرومیت از خواب عادت کرده اند ادامه یابد.

همچنین لازم به ذکر است که این مشکل ممکن است بزرگسالان را نیز درگیر کند. ما متوجه شدیم که در دوران بلوغ، بدن شروع به ترشح هورمونی به نام ملاتونین می کند که معمولاً تا اواخر شب تشدید می شود. این تغییر ملاتونین در دوران بلوغ تا 5 سال ادامه دارد. اما تغییر ساعت رسمی باعث شده است که نوجوانان در کشف سیگنال های طبیعی که به آنها کمک می کند به خواب بروند، دیرتر بیفتند، زیرا از روز تا شب در معرض مشکل بی خوابی قرار دارند. همچنین این امکان وجود دارد که جوانان به دلیل برنامه های مزمن، تحصیل، ورزش و فعالیت های اجتماعی به خواب بروند. مثلا اکثر بچه های مدرسه از ساعت 8 صبح یا زودتر شروع می کنند. یعنی بیشتر جوانان یا دیر از خواب بیدار می شوند یا در تاریکی مطلق به مدرسه می روند.

اثرات تغییر جغرافیایی

جغرافیا نیز ممکن است نقشی در تأثیرگذاری بر تغییر فصل داشته باشد. یک مطالعه نشان داده است افرادی که در منطقه ای از زمان در غرب جهان زندگی می کنند که در صبح و بعد از ظهر روشن تر است، نسبت به همسالان خود در شرق منطقه خواب کمتری دارند. این مطالعه نشان داد که ساکنان نیمکره غربی نرخ بالاتری از چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و سرطان سینه و همچنین درآمد کمتر و هزینه های مراقبت های بهداشتی بالاتری دارند. بررسی های دیگر نشان داده است که میزان سرطان های دیگر در نیمکره غربی حتی بالاتر است.

دانشمندان بر این باورند که این مشکلات سلامتی ممکن است به دلیل ترکیبی از کم خوابی مزمن و “کم خوابی شبانه” باشد. ناهماهنگی بین شب و روز ناهماهنگی بین زمان‌بندی ریتم‌های بیولوژیکی ما و دنیای بیرون است. به عبارت دیگر، زمان انجام کارهای روزانه، مدرسه یا رویا بر اساس ساعت است، نه بر اساس طلوع و غروب خورشید. این بدان معنا نیست که بتوانیم از یک ساعت وقت رسمی در یک منطقه جغرافیایی با بازه زمانی وسیع، نهایت استفاده را ببریم، که این خود تفاوت زمانی واقعی ایجاد می کند. به عنوان مثال، در کشوری که زمان کامل در نظر گرفته می شود، تفاوت شرق و غرب دقیقاً یک ساعت خواهد بود، در حالی که این دو منطقه یک رویکرد رسمی را دنبال می کنند. اما اگر همین موضوع را در مورد تغییر ساعت در نظر بگیریم، متوجه می شویم که مثلاً غربی ها باید زودتر و تاریک تر از خواب بیدار شوند.

تاریخچه مختصری از ساعات تغییر فصل

کنگره ایالات متحده، در طول جنگ جهانی دوم و جنگ جهانی دوم، و بحران دوم انرژی در اوایل قرن بیستم، طرحی را برای صرفه جویی در انرژی تهیه کرد. تصور می شد که استفاده از نور اضافی در بعد از ظهر نیاز به روشنایی الکتریکی را کاهش می دهد و در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. این ایده بسیار نادرست است، زیرا نیاز به گرما ممکن است در زمستان در صبح افزایش یابد، در حالی که نیاز به تهویه مطبوع ممکن است در اواخر بعد از ظهر در صبح نیز افزایش یابد.

یکی دیگر از استدلال های موافقان این بود که در طول روز و شب، میزان جرم و جنایت کاهش می یابد. در حالی که این واقعیت ثابت شده است، این تغییر ناچیز است و اثرات منفی بر سلامت در سطح پایین تری نسبت به جرم دارد. پس از جنگ جهانی دوم، آغاز و پایان تاریخ برای ایالت طبستان تعیین شد. با توجه به اینکه این موضوع مشکلات زیادی را در برنامه ریزی و امنیت عصر آهن ایجاد کرد، کنگره در مدت 5 سال قانون واحد را تصویب کرد. این قانون تاریخ ساعت ملی را از آخرین یکشنبه تا آخرین یکشنبه مهر ماه تعیین کرد.

در سال هشتم، کنگره قانون زمان یکنواخت را به منظور تمدید ساعت طبستانی از یکشنبه دوم مارس تا یکشنبه اول نوامبر اصلاح کرد، که تاریخچه آن هنوز هم به قوت خود باقی است. با این حال، قانون به ایالت ها اجازه می دهد از تغییر ساعت خودداری کنند. به عنوان مثال، آریزونا و هاوایی، همراه با پورتوریکو، جزایر ویرجین ایالات متحده، جزایر ماریانای شمالی، گوام و ساموآی آمریکایی دائمی هستند. با این حال، بسیاری از ایالت های دیگر هنوز در حال بررسی هستند که آیا آنها باید دائمی و بدون تغییر باشند.

همه آمریکایی ها در مورد ترجیح دادن زمان دائمی یا استاندارد دائمی اختلاف نظر دارند. دکتر بث معتقد است که مالو و همکارانش به حمایت از ایجاد یک استاندارد سلامت سالم ادامه خواهند داد. زمان استاندارد تقریباً به اندازه نور مستقیم خورشید در ظهر یا نزدیک ظهر، درست در بالای سر، به نور طبیعی نزدیک است. از طرفی در بازه زمانی اسفند تا آبان، نور به طور طبیعی یک ساعت بعد به صورت غیر طبیعی تغییر می کند. بر اساس شواهد فراوان مبنی بر غیرطبیعی و ناسالم بودن ساعت، دانشمندان بر این باورند که باید ساعت را لغو کنیم و یک استاندارد دائمی از زمان را اتخاذ کنیم.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم