جنگ اوکراین و روسیه: همه آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد – تحریم ها، مرگ و میر و موارد دیگر


در حالی که جنگ اوکراین با روسیه وارد پانزدهمین روز خود شده است، یک بحران انسانی در چندین بخش از اوکراین در حال رخ دادن است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به نقل از کی‌یف ایندیپندنت، گفت: «جهان به آینده روسیه اعتقاد ندارد، درباره آن صحبت نمی‌کند. آنها درباره ما صحبت می‌کنند، به ما کمک می‌کنند، آنها آماده هستند تا از بهبودی ما پس از جنگ حمایت کنند.» کم توجهی به آنچه در حال حاضر در اوکراین اتفاق می افتد-

بیمارستان HIT

* مقامات محلی می گویند که این بیمارستان چندین بار مورد اصابت قرار گرفت که باعث تخریب “بسیار عظیم” شد و 17 نفر زخمی شدند.
* سخنگوی کرملین گفت: “نیروهای روسیه به اهداف غیرنظامی شلیک نمی کنند” و اوکراین را مسئول شکست تخلیه برنامه ریزی شده از ماریوپل دانست.

پناهندگان
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت: حدود 35000 نفر از سه شهر روز چهارشنبه از طریق کریدورهای بشردوستانه تخلیه شدند. مقامات محلی گفتند که غیرنظامیان سومی در شرق و انرودار در جنوب را ترک کرده اند.
* به گفته زلنسکی، شش مسیر فرار دیگر برای پنجشنبه برنامه ریزی شده است.
سازمان ملل گفت: از زمان آغاز تهاجم دو هفته پیش، بیش از 2 میلیون نفر از اوکراین فرار کرده اند.

همچنین بخوانید: روسیه ممکن است از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی علیه اوکراین استفاده کند

تلاش های دیپلماتیک
* سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای گفتگو با همتای اوکراینی خود دمیترو کولبا وارد ترکیه شد، اما کولبا گفت که انتظارات وی «کم» است. جنگ علیه اوکراین که مسکو آن را “عملیات نظامی ویژه” می نامد، وارد سومین هفته خود می شود.

نگرانی های انرژی هسته ای
* اپراتور نیروگاه اتمی اوکراین گفت که نگران ایمنی در چرنوبیل، مکانی که در فاجعه هسته‌ای سال 1986 دچار گلوله شده است، پس از قطع برق ناشی از درگیری است. این سازمان در مورد نشت احتمالی تشعشعات در صورت ادامه قطعی هشدار داد، اگرچه ناظر هسته ای سازمان ملل هیچ تاثیر مهمی بر ایمنی ندید.
* سازمان دیده بان گفت که ارتباط خود را با سیستم های نظارت از راه دور در نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia، جایی که هفته گذشته درگیری و آتش سوزی رخ داد، از دست داده است. هر دو نیروگاه در اختیار نیروهای روسی قرار دارند.

تحریم ها
* کرملین آمریکا را به اعلام جنگ اقتصادی علیه روسیه متهم کرد که در حال ایجاد آشوب از طریق بازارهای انرژی است و گفت که در حال بررسی واکنش این کشور به ممنوعیت واردات انرژی روسیه از سوی ایالات متحده است.
* اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری را علیه الیگارش ها و وام دهندگان در روسیه و بلاروس اعلام کرد.

بحران غذایی
* با درگیری که تولید غلات را تهدید می کند، بحران جهانی غذا عمیق تر شد. اندونزی صادرات روغن پالم را محدود کرد و به فهرست رو به رشد تولیدکنندگانی که به دنبال حفظ منابع غذایی حیاتی در داخل مرزهای خود هستند، اضافه کرد.

شمار کشته شدگان
* سازمان ملل اعلام کرد که از زمان آغاز درگیری 516 کشته و 908 مجروح غیرنظامی را تأیید کرده است، اما تلفات واقعی احتمالا “به طور قابل توجهی بیشتر” است.
* اوکراین می گوید نیروهایش بیش از 11000 سرباز روسی را کشته اند. روسیه حدود 500 تلفات را تایید کرده است. هیچ یک از طرفین تلفات اوکراینی را فاش نکرده است.

کمک
* کنگره ایالات متحده موافقت کرد که 13.6 میلیارد کمک اضطراری برای اوکراین به همراه بسته جداگانه ای برای کمک به بیماری همه گیر اختصاص دهد.
* صندوق بین المللی پول 1.4 میلیارد دلار بودجه اضطراری برای اوکراین تصویب کرد.

عواقب اقتصادی
* نستله، فیلیپ موریس، سونی و غول معدنی ریوتینتو به لیست شرکت های چندملیتی که از روسیه عقب نشینی می کنند، پیوستند.
پیش‌نویس بیانیه نشان می‌دهد که رهبران اتحادیه اروپا خرید نفت، گاز و زغال سنگ روسیه را به تدریج متوقف خواهند کرد، زیرا جنگ مسکو با اوکراین باعث می‌شود آنها متوجه شوند که باید کمتر به روسیه وابسته باشند، اما بعید است که به اوکراین پیشنهاد عضویت سریع در اتحادیه اروپا را بدهند.

تلویزیون زنده

#لال
تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم