دریاچه ها مرگبارتر از ده ها بمب هسته ای در آفریقا!


در رفتن دریاچه کیوو کیوو این دریاچه که بین جمهوری دموکراتیک رواندا و کنگو در قاره آفریقا قرار دارد، دریاچه ای زیبا با پوشش گیاهی تماشایی است که آن را به بهشت ​​گردشگران تبدیل کرده است، اما این دریاچه عنوان عجیبی از «قاتل» دارد و دلیل آن بسیار جالب است. در اعماق دریاچه منبع عظیمی از متان و دی اکسید کربن وجود دارد و در نزدیکی آن یک آتشفشان فعال وجود دارد که هر لحظه ممکن است فوران کند. انفجار چنین مخزنی می تواند باعث انفجار بیش از ده بمب اتمی شود و جان میلیون ها نفر را به خطر بیندازد.

به گفته فرارو، مه گذشته آتشفشان کوه نیراگونگو در نزدیکی دریاچه، فوران قابل توجهی رخ داد که مهندسان و کارگران نیروگاه شناور دریاچه کیوو را به وحشت انداخت. اما گدازه های آتشفشان آنها را نمی ترساند، اما غلظت غیرقابل مقاومت گازهای بالقوه انفجاری در دریاچه آنها را نگران کرد. این افراد کارمندان شرکت هستند کیووات با استخراج گاز از کف دریاچه برق تولید می کند.

فرانسوا دارچامبو، مدیر امور محیط زیست کیووات می گوید؛ هزاران سال فعالیت آتشفشانی باعث تولید متان و دی اکسید کربن در اعماق دریاچه کیوو شده است. این مقدار به قدری زیاد است که در صورت انتشار در موارد نادر تخریب آن غیر قابل تصور است. او اضافه کرد؛ اگر یک فوران به اصطلاح لیمینیک رخ دهد، باعث انفجارهای عظیم گاز از اعماق آب به سطح می شود و امواج و ابرهای عظیمی از گاز سمی ایجاد می کند که جان میلیون ها نفر را به خطر می اندازد. یک لیمونولوژیست به خبرگزاری فرانسه گفت: «این چیزی است که ما آن را قاتل دریاچه می نامیم.

شمال غربی کامرون تنها سه دریاچه از این دست در جهان دارد، به جز دریاچه کیوو، نیاس و مانون. یک فاجعه بزرگ در لیک نیوز ناشی از انتشار سمی دی اکسید کربن بیش از 1700 کشته برجای گذاشت. اما این فجایع در یک منطقه روستایی رخ داده است، در حالی که به گفته دارچمبو، حدود 2 میلیون نفر در معرض خطر فاجعه مشابه در دریاچه کیوو هستند. هم در رواندا و هم در جمهوری دموکراتیک کنگو، بسیاری در ترس از پتانسیل مضر دریاچه زندگی می کنند و داستان های زیادی از ناپدید شدن شناگران پس از خفگی یا غرق شدن وجود دارد.

دریاچه ها مرگبارتر از ده ها بمب هسته ای در آفریقا!

با این حال کیووات معتقد است که دریاچه علاوه بر این خطرات می تواند حیات بخش نیز باشد. استخراج منابع عظیم گازی از اعماق این دریاچه ها که قطعا اولین نمونه از آن است، می تواند منبع عظیمی از انرژی ارزان برای ساکنان این کشورها باشد. برای رسیدن به سکوی منحصربه‌فرد کیویوات، انبوهی از لوله‌ها و شناورها به ارتفاع یک ساختمان چند طبقه در بخش رواندا کیوات لنگر انداخته است. مرکز با صدایی کر کننده، آب اشباع شده با دی اکسید کربن و متان را از ارتفاع حدود 350 متری (1150 فوت) بلند کرد.

گاز افزایش می یابد و فشار تغییر می کند، آب و گاز جدا می شوند. پریاشم نانده، مدیر Kivuwat، که این پروژه را “چیزی بین نیروگاه حرارتی و انرژی تجدیدپذیر” توصیف کرد، گفت: “این مانند باز کردن یک بطری نوشابه است.” تاسیسات دوم در سواحل رواندا لوله می شود تا گاز متان استخراج شده را به برق تبدیل کند. دی اکسید کربن در عمق مناسب به دریاچه پمپ می شود تا تعادل بین دو گاز به هم نخورد. این آژانس گفت که انتظار دارد حذف متان در طول زمان باعث کاهش فشار داخل دریاچه و احتمالاً کاهش خطر فوران لیموزین شود.

دریاچه ها مرگبارتر از ده ها بمب هسته ای در آفریقا!

با این حال، چنین فاجعه ای زمانی رخ داد که نیراگانگو، یک آتشفشان فعال در شمال کیوو در جمهوری دموکراتیک کنگو، در اوایل سال 2021 زنده شد. جریان گدازه 32 نفر را کشت و صدها خانه را ویران کرد، اما مشکل اصلی زمین لرزه ای بود که به دنبال موج دوم گدازه در اعماق زمین در زیر دریاچه رخ داد. با افزایش تعداد زمین لرزه ها، کارگران کیووات وحشت کردند و هیچ کس واقعاً نمی دانست چه اتفاقی برای آنها می افتد.

یکی از گزینه ها تعطیلی موقت نیروگاه بود، اما تعلیق عملیات عواقب جدی برای رواندا خواهد داشت، زیرا این شرکت حدود 30 درصد برق سالانه این کشور آفریقای شرقی را تامین می کند. شرکت آمریکایی ContourGlobal که مالک KivuWatt است، سرمایه گذاری در استخراج گاز و تولید برق از دریاچه KivuWatt را آغاز کرده و قول داده است که ظرفیت تولید و تولید برق خود را به سرعت چهار برابر کند. مارتین اشمیت، محقق مؤسسه تحقیقات آب و محیط زیست سوئیس، گفت: مدت زمان لازم برای استخراج این ذخایر عظیم گاز به سرعت استخراج بستگی دارد. با این حال، با وجود وعده استخراج چهار برابری، قرن ها طول می کشد تا متان دریاچه به طور کامل تخلیه شود، بنابراین خطر این دریاچه مرگبار سال به سال ادامه خواهد داشت.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی ظریفی-فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم