دلیل سفر ناگهانی گروسی به ایران؛ چه اتفاقی افتاد؟


در رفتن آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که مدیرکل این آژانس روز شنبه هفته آینده به تهران سفر می کند. رافائل گروسی قرار است روز شنبه به تهران سفر کند و با مقامات ارشد ایران دیدار کند. گروسی همچنین یک کنفرانس مطبوعاتی برای بحث در مورد ون برگزار خواهد کرد.

به گزارش فرارو، مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در دو روز گذشته بسیار پرتنش بوده است، اما حفظ روابط حرفه ای و همکاری مستمر بین سازمان انرژی اتمی و آژانس در روزهای اخیر به دو طرف در ابتکارات سازنده و خلاقیت کمک می کند. و آژانس به مذاکره ادامه داده است.

مسائل جاری میان ایران و آژانس یکی از عوامل اصلی در روند مذاکرات است و در صورت سفر گروسی به تهران، می توان نقشه راه مشترکی برای حل و فصل مسائل جاری میان ایران و قفقاز پیدا کرد. مذاکرات لغو تحریم ها در وین

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه، بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر اساس ذخایر غنی سازی اورانیوم ایران، به توافق «حداکثری» دست یافته است.

بر اساس این گزارش، تخمین زده می شود که ایران در نیمه اول فوریه (تقریباً 3 روز پیش) 1.4 کیلوگرم هگزا فلوراید و اورانیوم (UF6) تحویل دهد. این در حالی است که ایران در ماه نوامبر تنها 4.5 کیلوگرم از این ماده را ذخیره کرده بود. بر اساس توافقی که در سال هشتم موسوم به برجام انجام شد، ایران می‌توانست به حداکثر 5 کیلوگرم از این ماده مورد استفاده در غنی‌سازی اورانیوم برسد.

اثرات سفر گروسی بر فرآیندهای هسته ای در ایران
علی بیگدلی کارشناس مسائل بین المللی است به زودی با شما صحبت کنید و مطالب خوب را ادامه دهید با اشاره به سفر رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، ارزیابی وضعیت از دو طرف امکان‌پذیر است، افزود: در شرایطی که گزارش فنی مثبت آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام شد. به شورای امنیت و اعضای آن ارائه نشده است، توافقنامه قابل امضا نیست.

وی افزود: بررسی چهار سایت در ترکوز آباد، آباده، کردستان و یک سایت دیگر علاوه بر اعضای برجام به بعد نظامی برنامه هسته ای ایران نیز مربوط می شود و سایت های هسته ای و تصویربرداری از دست بازاریابان از دیگر موارد است. موضوعی که گروسی در تهران درباره آن صحبت خواهد کرد.

بیگدلی افزود: بر اساس قانون، سپاه به تصاویر دسترسی ندارد اما به هر حال مذاکرات با دقت انجام شده و حضور رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در نظر گرفته شده است. بین دو طرف حل شود، پتانسیل احیا خواهد شد.

این استاد دانشگاه افزود: با این حال، اگر ایران محدودیت‌های کمی برای سفر مدیر آژانس ایجاد کند و اجازه دسترسی به تصاویر دوربین‌های دوچشمی یا سایت‌های اطلاعاتی غربی‌های مشکوک را ندهد، این موضوع می‌تواند منجر به گزارش گروسی به عنوان موضوع دیگری شود. اعتراف کرد که تعداد آنها برای شکست دولت رئیس جمهور کونته کافی نبود.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه آمریکا با خروج نیروها و بخش‌هایی از پایگاه اقتصادی از فهرست تحریم‌ها موافقت کرده است، شرایط توافق را فراهم می‌کند و تیم مذاکره‌کننده و دولت قادر خواهند بود. برای رفع تحریم ها.» بنابراین، با توجه به شرایط فعلی، هم ایران و هم دولت بایدن باید در مسیر درست حرکت کنند.

بیگدالی با اشاره به اینکه وضعیت ترکوزآباد در احیای برجام بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران بر خلاف ایران نرخ غنی سازی خود را تا 5 درصد کاهش می دهد، موافقت می شود که در وهله اول با این موضوع موافقت شود.

تحلیلگر آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه دو موضوع حل نشده و هنوز مشخص نشده است، خاطرنشان کرد: آژانس قفل و پلمپ شده است اما غرب هنوز بر سر این موضوع به توافق نرسیده است.

بگدالی تصریح کرد: همچنین غنی سازی 2 و 5 درصدی ایران که قرار بود به روسیه ارسال شود، با توجه به بحران اوکراین و حمله روسیه به این کشور که هنوز در هاله ای از ابهام است، این موضوع نیز باید بررسی شود. دو طرف موضوع را حل کرده اند و گزارش آژانس درباره ابعاد برنامه هسته ای ایران و نظارت بر سایت های هسته ای مثبت است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم