رشد ۴۸ درصد اجاره خانه به تنهایی در بهمن چرا قیمت ها همیشه بالاتر است؟


در رفتن بر اساس شاخص اجاره مسکن بانک مرکزی، رشد شهر تهران و کل مناطق شهری در بهمن ماه 91، نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 1.2 و 1.2 درصد است.

به گزارش فرارو، کارشناسان بازار مسکن معتقدند از آنجایی که قیمت مسکن در سه سال گذشته یکسان شده است، نرخ اجاره بها با سرعت بیشتری نسبت به قیمت مسکن در سه تا سه سال کاهش یافته است. اگر نرخ اجاره بها با درآمد خانوارهای متوسط ​​یا پایین جامعه برابر باشد، دلیل کاهش نرخ افزایش اجاره بها با هزینه مسکن قابل مقایسه است.

به گفته کارشناسان اقتصادی، با توجه به اینکه رشد خانوارها نمی تواند با نرخ رشد منطبق باشد، بنابراین رانت خواران نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق خود با افزایش قیمت مسکن دارند. با توجه به این موضوع رشد اجاره بهای مسکن کندتر از قیمت مسکن بوده است، به عنوان مثال در دوره رشد سریع مسکن، قیمت مسکن همزمان افزایش یافته است جبران عقب ماندگی.

چرا اجاره خانه در مادربالا میدرود است؟
مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در به زودی با شما صحبت کنید و مطالب خوب را ادامه دهید با تاکید بر اینکه در نیمه دوم سال نرخ رشد این مقام مسئول باعث افزایش قیمت مسکن شد، همزمان با رشد قیمت مسکن، قدرت خرید مردم نیز افزایش یافت، در چنین شرایطی بازار راکد بود، اما با توجه به اینکه مردم قدرت و توانایی پرداخت اجاره بیشتر را نداشتند، بازار اجاره شد.

این استاد دانشگاه افزود: اما در سال جاری با توجه به اینکه قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم بوده است، افزایش قابل توجهی در قیمت اجاره بها داشته ایم، قیمت اجاره در بازار رو به افزایش است. اما در شرایطی که قیمت مسکن به بن بست رسیده است، قیمت اجاره بها در بازار شروع به افزایش کرده است و ما توافق کرده ایم که امسال ادامه پیدا کند.

سلطان محمدی با اشاره به افزایش قیمت اجاره بها در سال آینده با توجه به افزایش فضای اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: برجام احیا می شود، بازار از ثبات نسبی برخوردار می شود و قیمت اجاره بها همخوانی نمی یابد. با رشد امسال اما اگر قطعی شود به هیچ وجه به نتیجه نمی رسد، در عین حال باید منتظر رشد باشیم در نتیجه افزایش نرخ اجاره بها تکرار می شود.

وی به افزایش اخیر نرخ اجاره بها در بازار اشاره کرد که به گفته وی بر اساس گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی است که در ماه گذشته نرخ سود را در رابطه با نرخ اجاره بها افزایش داده است. خانه بسیار کم بود، زیرا اجاره خانه مانند قیمت سرمایه گذاری در قسمت خانه بود، زمانی که فردی خانه خود را در همان نوع خانه اجاره می کرد، در خانه و خانه نیز سرمایه گذاری می کرد. قیمت خانه یکسان بود

این کارشناس به بازار مسکن اضافه می کند: بر این اساس وقتی هزینه سرمایه گذاری در بازار مسکن بالا می رود، طبیعتاً مالکی که با کسری از قیمت تمام شده خانه خریداری می کند، منتظر پرداخت قیمت می شود، بیشتر از قیمت تمام شده اجاره می دهد. مستاجر متوجه می شود که موضوع در نهایت منجر به افزایش اجاره بها می شود.

سلطان محمدی با اشاره به اینکه مداخله قانون اساسی دولت در بازار مسکن به هیچ وجه پاسخگو نبوده است، تصریح کرد: اقداماتی مانند تعیین سقف اجاره یا تمدید قراردادهای اتوماتیک مسکن به خاطر کارونا نمی تواند بازار را کنترل کند. از افزایش قیمت جلوگیری شود، بلکه دولت باید تورم را افزایش دهد و جمعیت را سرپا نگه دارد، تا زمانی که نرخ تورم ادامه دارد، بازار سرمایه از جمله مسکن به رشد خود ادامه خواهد داد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم