شرکت نفت: ارقام اصلی را زیر سوال نبریدشرکت ملی نفت در پاسخ به سوال رئیس جمهور مبنی بر افزایش 40 درصدی صادرات نفت از سوی فعالان سیاسی و رسانه های اصلاح طلب اعلام کرد که رشد صادرات نفت کشور مستند و از سوی نهادهای نظارتی ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، در توضیح شرکت ملی نفتکش آمده است: رئیس جمهوری اسلامی ایران گزارشی آماری از افزایش صادرات نفت ایران ارائه کرد که بر اساس اسناد محکمی همه فروش ها و دریافت ها از آن حکایت از افزایش دارد. فروش نفت در اداره امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران موجود است. اما به دلیل وجود خط قرمز سیاسی و شرایط خاص کشور در شرایط تحریم، وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران نمی توانند در میزان و نحوه به دست آوردن این نتایج میانجیگری کنند.

در همین راستا، با تاکید بر محدودیت رسانه‌ها در انتشار این دستاوردها، با استناد به آمار و اسناد منتشر شده از سوی رسانه‌های غربی که علی‌رغم خصومت‌های دیرینه، بر افزایش صادرات نفت کشورمان صحه گذاشته است؛ ردیابی نفتکش ها در ماه ژانویه و گزارش های رویترز به وضوح نشان می دهد که تعداد نفتکش های حامل نفت ایران به چین در ماه های اخیر افزایش یافته است.

خبرگزاری بلومبرگ نیز در روزهای اخیر از افزایش 53 درصدی صادرات نفت ایران و ونزوئلا به چین نسبت به سال گذشته خبر داد و نوشت که پالایشگاه های کوچکتر چین چند ماه است که نفت بیشتری از دو کشور خریداری می کنند. بر اساس گزارش کپلر، چین در سال گذشته در مجموع 324 میلیون بشکه نفت (معادل حدود 887 هزار بشکه در روز) از ایران و ونزوئلا خریداری کرده است که نسبت به سال 2020 افزایش 53 درصدی داشته است. کپلر تخمین می زند که ایران در سال 2021 دو برابر سال 2020 نفت صادر خواهد کرد و چین بزرگترین خریدار نفت ایران در این مدت است.

لازم به ذکر است که مقاصد فروش نفت ایران بسیار بالاتر از چین است و اکنون بخش قابل توجهی از کشورهای دیگر به فهرست مقاصد صادرات نفت ایران اضافه شده‌اند.

در عین حال ارائه اعداد و ارقام توسط خبرگزاری های خارجی به معنای تایید این ارقام از سوی شرکت ملی نفت ایران نیست، بلکه تنها به عنوان مصداق تایید ادعای افزایش صادرات نفت ایران از سوی رسانه های خارجی است که معمولا تلاش می کنند. . با تمامی اظهارات مطرح شده در بهانه استفاده جمهوری اسلامی از سامانه برای اهداف خود مغایرت دارد و بر این اساس مجدداً تاکید می کند که منبع آماری صادرات نفت وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران بوده و گزارش های آماری منتشر شده است. بانک مرکزی بر اساس داده های این دو منبع است.

بر اساس اسناد آماری، بانک مرکزی گزارشی از درآمدهای نفتی ایران در شش ماهه نخست امسال (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) در شش ماهه نخست امسال منتشر کرد. بر اساس اعداد و مدارک ارائه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت جمهوری اسلامی؛ بدین ترتیب درآمدهای نفتی ایران در شش ماهه نخست سال 1399 بالغ بر 85 و 85 میلیارد و 8 هزار و 558 میلیون دلار بوده که این رقم در شش ماهه اول سال 1400 به 18 میلیارد و 7 هزار و 677 میلیون دلار رسیده که حاکی از افزایش 118 درصدی است. کلمات دیگر 2.2 بار.

در مورد سوال دیگر در مورد نوع ارزی که باید محاسبه شود، باید توجه داشت که در مورد رشد حجم صادرات، نیازی به تعیین معیار برای قیمت گذاری نیست. اما اگر افزایش درآمد در نظر گرفته شود، غیر از نوع ارز مشمول قوانین دیگری و تا حدودی خارج از نوع نرخ ارز محاسباتی خواهد بود. بنابراین با افزایش فروش و یا حتی افزایش قیمت نفت، میزان درآمد تغییر می کند و بسیار بعید و دور از ذهن است که در مورد نرخ ارز محاسبه شده برای به چالش کشیدن میزان درآمد نفتی سوالی مطرح شود.

در نهایت برای رفع ابهام مردم محترم ایران در مورد دلایل افزایش صادرات نفت ایران و افزایش درآمد حاصل از آن، توضیحی در مورد روش کلی معامله در بازار جهانی نفت ارائه شده است که امیدواریم موثر واقع شود برای مخاطب

ابتدا باید توجه داشت که در بازار بین المللی انرژی امروزی تنها از یک روش یا یک مدل بازاریابی استفاده می شود. بازاریابی فروش نفت در سراسر جهان به اشکال مختلفی صورت گرفته است و بر همین اساس شرکت ملی نفت ایران در ماه های اخیر روی روش های بازاریابی نوینی متمرکز شده است که در افزایش سهم ایران از صادرات نفت موثر بوده است. به عنوان مثال می توان به احیای بازارهایی اشاره کرد که در دوران تحریم از دست رفتند، اما به دلایل مختلف در شرایط فعلی نمی توان نامی از آنها برد.

یکی دیگر از مشکلاتی که منجر به فروش نفت و در نتیجه بازگشت دارایی ها شده است، استفاده از همه توان از جمله ظرفیت بخش خصوصی است که علیرغم تعامل محدود و خارج از روال دولتی نقش موثری در فروش نفت ایران داشته است. .

از سوی دیگر بخش قابل توجهی از ذخایر نفتی ایران در آب پس از فروش و تحریم صادر می‌شود که آمار آن با مدیریت بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران در دسترس است و مورد تحلیل و تایید نهادهای نظارتی قرار گرفته است. گزارش بانک مرکزی حاکی از صحت و صحت اظهارات رئیس جمهور و مقامات ارشد وزارت نفت است.

به گزارش ایرنا، پس از اظهارات رئیس جمهور مبنی بر موفقیت دولت در افزایش 40 درصدی صادرات نفت کشور در دولت سیزدهم، اخیرا فعالان سیاسی اصلاح طلب از جمله عبدالناصر همتی این ارقام را زیر سوال بردند!


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم