مذاکره کننده تیم مخالف مجمع مجاورمجلس نمایندگان در جریان مذاکرات دولت سیزدهم نیست و دلیل افزایش نقدینگی نیز همین است. مجلس نمایندگان که از ابتدای مذاکرات تاکنون هیچ مذاکره ای با دولت روحانی نداشته است، اقداماتی را برای احیای قانون انجام داده و به گفته روحانی موضوعات مهمی در مجلس مطرح شده است. اکنون مجلس انقلاب که منتظر حمایت خود دولت است، با دولت اختلاف دارد.

با وجود اینکه غلام رضا مرحبه، نماینده مجلس نمایندگان برای حمایت از تیم مذاکره کننده فعلی به تیم مذاکره کننده اعتماد داشت، اما به «شرق» گفت: ما به دنبال سرمایه های ملی و عودت شده هستیم، از تصمیمات آنها حمایت می کنیم. گفتنی است، شرایط و ضوابط “جلسه مذاکره” مشخص است و در صورت اعتماد و تخطی آمریکا از تعهدات خود، مذاکرات را از سر می گیرد. ما در جایگاه ولی فقیه ناظر هستیم و به عنوان تیم مذاکره کننده عمل می کنیم و رئیس جمهور، رئیس جمهور و شورای امنیت ملی در حال مذاکره کامل با اشراف هستند و مجلس نمایندگان دولت ایالتی است. بنابراین، می توان حدس زد که این اتحاد بین دو نیرو منجر به «. سلام ما با دنیا از جمله ایالات متحده آمریکا اینجوری برخورد میکنیم این کشور قدرت و تکنولوژی رو داره که میتونیم برای کشورمون استفاده کنیم. البته اگر با حسن نیت وارد مذاکره مستقیم با ایران شویم، به تعهداتش پایبند خواهیم بود.»

اما این نگاه و حمایت در مجلس بدون اطلاع مذاکره کنندگان و نظارت بر مذاکرات نیز منجر به مذاکرات بهارستانی ها و امضای بیانیه و هشدار داده شده که ممکن است مذاکرات بدون اطلاع آنها انجام شود. در حال حاضر بر اساس قانون «راهبرد مذاکره برای لغو تحریم ها و حفظ منافع ملت ایران» در دولت روحانی، تیم مذاکره کننده موظف به مذاکره درباره محتوای مذاکرات است، اما مسعود پازاکیان شورای امنیت ملی در خط مقدم است.

پزشکان می گویند: مدتی است که مذاکرات ادامه دارد و همچنین نمایندگان از محتوای جلسات بی اطلاع هستند و اکنون نمایندگانی که در گذشته به دنبال دولت بودند، قانون نظارت بر نمایندگان را تصویب کرده و از تصمیم مجلس دفاع کردند. نمایندگان در آن زمان نامعلوم و قانون برای چه بود؟ این عضو کمیسیون بهداشت و درمان افزود: دولت و وزارت امور خارجه به ویژه در مذاکرات واقعاً با ما صحبت نمی کنند.

. پزشکان در پاسخ به ابتکار وزارت امور خارجه اکنون وارد عمل شده اند و این اتفاقات، آیا شده است؟ گفت: نه اینطور نیست. شورای امنیت ملی تشکیل جلسه می دهد و سیاستی را انجام می دهد و سپس وزارت امور خارجه آن سیاست را دنبال می کند. نماینده تبریز در پایان به ویژه گفت که پس از توافق دو طرف، اختلافات مجلس و دولت شکل می گیرد. من نمی توانم به چیز دیگری بین آنها فکر کنم. پیش از این نیز یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بنابراین باید یکی از پایه های گروه 5+1 باشد و آمریکا باید به آن پایبند باشد و تحریم ها علیه ایران را لغو کند. این لیست تحریم ها را گرفته اند و همه تحریم ها باید برداشته شود.

فریدون عباسی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شورا از محتوای مذاکرات مطلع بوده است یا خیر؟ بحث های فنی در کمیسیون انرژی به ما مربوط می شود اما هیچ توضیحی برای مذاکرات فنی در این کمیسیون وجود ندارد. این عضو شورای امنیت ملی در پاسخ به این سوال که آیا ایران حضور دارد یا خیر، در عین حال یک گام به سمت آمریکا برداشته است و تاکید کرد: ما نباید قدمی برداریم. ما قبلاً مراحل خود را پذیرفته ایم. از نظر کمی، ما سخت کار کرده ایم تا آنها را به مسیر درست برگردانیم.

مجلس نمایندگان می گوید که غافل از اینکه دولت موقت از موقف خود در مذاکرات غفلت کرده است و بیش از آنکه به نفع دولت باشد، ضرر دارد. بیش از 9 نماینده مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کردند که آمریکا بدون موافقت رئیس جمهور با از سرگیری درگیری ها موافقت نخواهد کرد.

در این بیانیه شش ماده ای تاکید شده است که کشورهای غربی نباید متعهد به لغو تمامی تحریم های مرتبط با تروریسم، برنامه های هسته ای، برنامه های موشکی، بانکی و تحریم های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی باشند. این بیانیه تعهد ایران به اجرای تعهدات خود در قبال لغو تمامی تحریم ها و مشروعیت آن از طریق مجلس شورای اسلامی را معکوس می کند. نمایندگان همچنین خواستار تعهد اعضای برجام به استفاده از «مکانیسم» شدند. درخواست های نمایندگان اما اصولی است اما موضوع دور مهمی از مذاکرات است و نمی توان یک طرفه بنشینیم و قضاوت کنیم، هجمه های مکرر به اصولگرایان و آتش زدن آنها در صحن مجلس را یادآوری کنیم. . اگرچه منتظریم دولت اصولگرا و تیم مذاکره کننده خود جلوی بحث اعتماد را از طرف مقابل بگیرند، اما اصرار بر اجرای رهنمودهای قانونی و امضا برای مؤلفه معنادار دولت برای ادامه تحریم ها و عدم نتیجه گیری مذاکرات داریم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم