نرخ رشد کرون تا دو هفته ادامه خواهد داشتبر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، میزان مصرف آزیترومایسین افزایش چشمگیری داشته و مصرف آن در بهمن ماه، بیش از سه ماه پیش، نگران کننده است.

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه ششمین و یکمین جلسه کمیته علمی کارونا که در بیمارستان شهید قلب تهران برگزار شد، گفت: مریض می شوند.

وی گفت: در آخرین پروتکل وزارت بهداشت برای درمان بیماران سرپرست و پرسنل که علائم خفیف یا بدون علائم یا حتی بیماری های بستری هستند، آزیترومایسین جایی ندارد مگر در موارد خاص که بیمار داریم. در شرایطی که این دارو را تجویز می کنند اما در درمان سردرد آزیترومایسین تاثیری در بهبود وضعیت بیماران ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز گزارشی از وضعیت جهان و ایران در هفته گذشته ارائه شد و بر اساس آمار وزارت بهداشت، تعداد مبتلایان اما فوتی و فوتی بدون تاج گذاری و ایمن سازی نشان می دهد. افزایش یافته است که البته قابل تصور است.» به دلیل تعداد بیماران و تعداد فوتی ها دو هفته تاخیر وجود دارد.

دکتر جماعت اسلامی افزود: پیش بینی می شود طی یک تا دو هفته آینده آمار فوتی ها در کشور افزایش یابد، در کشور هستیم. سایر کشورها، از جمله کشورهای اروپایی، شاهد یک سری سقوط و مرگ بودند، زیرا به زودی به تصرف ایران در آمدند.

دبیر کمیته علمی کرونا با اشاره به انتشار مقالات در فضای مجازی به ویژه پس از بیماری امکرون، گفت: برخی از سازمان های بین المللی توصیه هایی را برای تأثیر اومکرون ارائه کرده اند، اما بر اساس شواهد علمی، اگر افراد آلوده به میمیک و بدون علائم یا علائم خفیف، 1 روز پس از اولین آزمایش PCR، بتوانند با یک ماسک مطمئن یا دو ماسک استاندارد به محل کار خود بازگردند زیرا ویروس در بدن آنها به طور جدی کاهش یافته است. خطر عفونت بسیار کم است، اما اگر فرد علائم شدید داشته باشد و تب یا علائم مکرر باقی بماند، طبق توصیه‌ها، پزشک ممکن است میزان ترشح را افزایش دهد.

دکتر جماعتی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز در خصوص داروهای آنتی فیبروبلاست مانند پیرفنیدون و اوفف بحث و تبادل نظر شد. تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر استفاده از این دو دارو در هیچ یک از این بیماران یافت نشده است و کمیته علمی کرونا نیز با تجویز دو داروی اضافی برای این بیماران موافقت نکرده است.

وی ادامه داد: با توجه به بررسی های انجام شده هنوز مشخص نشده است که کدام یک از این داروها «پرفنیدون» و «یوفو» در بهبود وضعیت بیماران مؤثر است، بنابراین توصیه می شود از این داروها به صورت قانونی استفاده شود. شرایط کمیته علمی کرونا وجود ندارد و مشخص شده است که از این داروها در مورد آزمایش بالینی در تحقیقات کمیته ملی اخلاق استفاده خواهد شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم