هورمون ضد خیانت!در رفتن محققان بر اساس مطالعات انجام شده سال به سال دریافتند که سطح اکسی توسین در زوج هایی که در مراحل اولیه عاشقی عاشق شده اند بیشتر از زوج های غیرمرتبط است.

اما اکسی توسین چیزی فراتر از عشق است. این هورمون در طول فعالیت جنسی نیز ترشح می شود و با تجربه ارگاسم شدید همراه است.

طبق گزارشات فرارو، اثرات بالقوه اکسی توسین در بهبود ارتباطات را می توان به ایجاد اعتماد، صمیمیت، یگانگی، ایجاد خاطرات مثبت، وفاداری، تعامل مثبت و اسارت قوی نسبت داد.

اکسی توسین دقیقا چیست؟

اکسی توسین هورمونی است که به عنوان یک عصب انتقال دهنده عمل می کند و علاوه بر آن نقش مهمی در تولید مثل دارد. در خانم ها این هورمون باعث آسیب و ترشح در شیر مادر می شود. در مردان، اکسی توسین به حرکت اسپرم کمک می کند.

اکسی توسین یک هورمون طبیعی است که توسط هیپوتالاموس – ناحیه کوچکی در پایه مغز – تولید می شود و توسط هیپوتالاموس ترشح می شود.

اکسی توسین، دوپامین و سروتونین اغلب به عنوان “هورمون های ازدواج” شناخته می شوند. وقتی فردی دوباره جذب می شود، مغز شما دوپامین ترشح می کند، سطح سروتونین شما افزایش می یابد و اکسی توسین تولید می شود. این اقدامات باعث می شود که موجی از احساسات مثبت را احساس کنید.

چگونه اکسی توسین می تواند تأثیر مثبتی بر احساسات و رفتارها داشته باشد؟

یک مطالعه گذشته نگر نشان می دهد که اکسی توسین تأثیر مثبتی بر رفتارهای اجتماعی مرتبط با آرامش، اعتماد و ثبات روانی دارد. همچنین مشخص شده است که این هورمون که به طور خاص توسط مغز ترشح می شود، استرس و اضطراب را کاهش می دهد. اکسی توسین ممکن است به بدن کمک کند تا با شرایط مختلف احساسی و اجتماعی سازگار شود.

استفاده از اکسی توسین به طور مستقیم با افزایش تعامل بین عاشقان – به ویژه در هنگام درگیری – مرتبط است. تحقیقات انجام شده در سال نهم همچنین نشان می دهد که تزریق عضلانی اکسی توسین ممکن است به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا علائم اجتماعی را بهتر درک کنند و به آنها پاسخ دهند.

علاوه بر اکسی توسین فوق، نقش مهمی در مادر و EFA نیز دارد. این هورمون به رحم سیگنال می دهد که انقباضات و تشنج شروع می شود. با افزایش تولید هورمون های مرتبط، پوست ختنه گاه به جنین کمک می کند و بعد از جنین به رحم کمک می کند تا خود را بازسازی کند.

موارد اورژانسی که باعث رشد نوزاد روی سینه مادر می شود می تواند باعث ترشح اکسی توسین شود. ترشح این ماده به بدن سیگنال می دهد که شیر را در اختیار نوزاد قرار دهد و آن را آزاد کند.

مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده است که اثرات اکسی توسین بر پیوند مادر و کودک در مادرانی که سطوح بالاتری از این هورمون دارند و رفتارهای محبت آمیزتری با فرزندان خود دارند بیشتر است. به عنوان مثال، چک کردن مکرر نوزاد، لمس محبت آمیز، گوش دادن به صدا یا صحبت با نوزادان به شکل خاص، بهداشت و استحمام از جمله رفتارهایی است که در این مادران دیده می شود.

تحقیقات نشان می دهد که نوجوانانی که این نگرش ها را کشف می کنند، ترشح اکسی توسین را در چشمان خود افزایش می دهند که به نوبه خود منجر به تماس بیشتر با مادر و تقویت این پیوندها می شود.

این اثرات به مادران بیولوژیک محدود نمی شود. محققان همچنین دریافتند که اکسی توسین تأثیر مشابهی بر مادران و والدینی دارد که نوزادان را به فرزندی قبول می‌کنند.

شواهدی وجود دارد که فرزندپروری باعث تحریک ترشح اکسی توسین در والدین می شود.

نتایج یک مطالعه یک ساله نشان می دهد که انواع خاصی از تعامل بین پدر و نوزاد، مانند آموزش به کودک برای تمرکز روی چیزهای خاص و تشویق کودک به تلاش، منجر به افزایش سطح اکسی توسین می شود.

آیا تاثیر اکسی توسین بر وفاداری واقعی است؟

ارتباط بین اکسی توسین و وفاداری با تأثیر این هورمون امکان پذیر است که باعث می شود مردان شریک زندگی خود را جذاب تر از زنان دیگر آشنا و ناآشنا بدانند. تحقیقات نشان داده است که این هورمون احتمالاً بر احساس گناه مردان تأثیر می گذارد که ممکن است باعث شود فاصله اجتماعی بیشتری با زنان جذاب حفظ کنند. احتمالاً عاملی است که نشان می دهد چرا آنها اینقدر ضعیف عمل می کنند. گرفتار شدن در تماس اجتماعی یا جنسی با شریک عاطفی ممکن است سطح اکسی توسین را افزایش دهد و دایره ای از حرکت ایجاد کند. هر چه زمان بیشتری را با شریک زندگی خود بگذرانید، اکسی توسین بیشتری تولید می کنید. هرچه اکسی توسین بیشتری تولید کنید، احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود.

یک مطالعه حیوانی در سال نهم نشان می دهد که درمان با اکسی توسین باعث کاهش رفتارهای مرتبط می شود. این امر به ویژه در مورد زنانی که ترجیح می دهند به جای فقیرترین افراد، تعامل اجتماعی با جنس مخالف داشته باشند، صادق است. تصور می شود که اکسی توسین باعث تحریک تعامل شاداب با فقرا می شود.

چرا اکسی توسین بر مردان و زنان تأثیر متفاوتی دارد؟

تأثیر اکسی توسین به ویژه بر زنان و مردان در زمینه های اجتماعی متفاوت است. این تفاوت ممکن است به این دلیل باشد که هورمون اکسی توسین در آمیگدال در مردان و زنان متفاوت عمل می کند. آمیگدال هدیه ای از مغز است که مسئول احساسات، انگیزه و پاداش است. به عنوان مثال، در زنان، اکسی توسین ممکن است بر دستور زبان افراد برای دوستی و نحوه تمایل آنها به این گونه تعامل تأثیر بگذارد. این هورمون همچنین ممکن است در روشی که مردان روابط رقابتی را تشخیص می دهند و به مبارزه یا اجتناب پاسخ می دهند، نقش داشته باشد.

اکسی توسین و کاربردهای پزشکی

پاسخ این پرسش “بلی” است. اکسی توسین ممکن است برای بهبود انقباضات در طول زمان تزریق یا تزریق شود. همچنین ممکن است برای کاهش خونریزی پس از سقط جنین یا سقط جنین استفاده شود. مطالعات امسال نشان داده است که اکسی توسین ممکن است در درمان اوتیسم و ​​سایر اختلالات رشدی و روانی که تعاملات اجتماعی را مختل می کنند مفید باشد. علاوه بر این، استفاده از این هورمون به عنوان یک درمان احتمالی برای اختلال استرس پس از سانحه در حال بررسی است، اگرچه یک منبع معتبر نشان می دهد که اکسی توسین مصنوعی ممکن است خطر ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی را افزایش دهد. تحقیقات در مورد اکسی توسین به عنوان یک درمان احتمالی برای اختلالات سوء مصرف الکل و مواد در حال انجام است.

اگرچه اکسی توسین ممکن است پیوند عاطفی را تقویت کند، ممکن است تعصب و تعصب ادامه یابد. این هورمون همچنین با احساس حسادت و عدم صداقت همراه است.

هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. این مشکل ممکن است به دلیل عوامل دیگری مانند اختلالات روانی باشد.

اگرچه اکسی توسین در بسیاری از چیزهای خوبی که ما احساس و تجربه می کنیم نقش دارد، اما تأثیر آن بر سرعت انسان بسیار پیچیده تر است. تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم این هورمون قدرتمند چه کاری می تواند انجام دهد.

منبع: Healthline


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم