(ویدئو) در آغوش گرفتن طالبان برای بزکشی


دور سوم بزکشی افغانستان با قهرمانی تیم قندهار به پایان رسید. دیدار نهایی تیم های قندهار و کندز برگزار شد. تیم قندهار با دو گل قندوز را شکست داد.

به گزارش فرارو، این مسابقات روز گذشته به پایان رسید و تیم بزکشی با استان های مختلف به رقابت پرداخت. احمد الله واثق، رئیس طالبان مخلوع، در تلویزیون ملی می گوید که در سال های گذشته قانون بزکشی در بازی تطبیق نشده و ظالمان بازی را برابر اعلام کرده اند.

طالبان که در سه ماه اول سال حکومت را از بازگشت به قدرت منع کرده بودند، از آن زمان بزکشی را پذیرفتند.

قیس حسن، مالک تیم قندهار به خبرگزاری فرانسه گفت: «متاسفانه بزکشی قبلاً مجاز نبود و فقط در ولایات موجود است زیرا طالبان آن را کنترل نمی کنند». امروز خوشبختانه بزکشی نه تنها در سراسر افغانستان پراکنده است، بلکه امارت اسلامی این مسابقات را برگزار می کند.

این ورزش هم تماشاگر و هم خشن است. دو تیم با شش سوار در یک طرف برای سر حیوان با گزینه برخورد به هدف مبارزه می کنند.

بزکشی با تغییرات جزئی بخشی از آسیای مرکزی بوده است. در عوض، وزن پوست بز 5 کیلوگرم است، اما مهارت های لازم برای رقابت باقی می ماند.

عمل جراحی در میدان مسابقه گزارش شده است، گاهی اسب ها و سواران بر زمین افتاده اند و در فینال بزکشی افغانستان یکی از اعضای تیم کندز از ولسوالی بیچار شکست خورده است، اما این پیرمرد قوی 5 ساله به میدان رقابت بازگشت.

قندهار و قندوز نیز سال گذشته فینالیست شده بودند، اما این بازی پس از یک بازی یک دقیقه ای به دلیل نگرانی های امنیتی لغو شد.

این بار پس از گذشت شش ماه از بازگشت طالبان به قدرت، جنگ های شدیدی زیر نظر طالبان آغاز شد. در حالی که تماشاگران منتظر آغاز مراسم بودند، سرودهای مذهبی از طریق سیستم اعلام عمومی پخش شد و پرچم های سفید طالبان در باد به اهتزاز درآمد.

این رویداد تجاری نیز می شود. بیلبوردهای بزرگی در اطراف زمین نصب شده بود و سواران کاپشن های شماره دار با رنگ های مختلف پوشیده شده بودند که بخشی از تبلیغات ورزشی بود.

گفته می شود ورزشکاران سوار بر اسب در حال چاپ هستند و هر تیم با شش پرینت و شش اسب در مسابقه شرکت می کند. در مسابقات بزکشی به دنبال راه هایی برای چاپ بدن یک بز بی جان با وزن حدود سه و نیم کیلوگرم هستند.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم