چشم ها بیشتر به آلزایمر مبتلا می شونددر رفتن دانشمندان پس از یک مطالعه جدید، می گویند این یافته ها ممکن است به هموار کردن راه برای یک آزمایش عینک ساده کمک کند که می تواند به پیش بینی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر، رایج ترین شکل زوال عقل کمک کند.

طبق گزارشات فرارو، بیماری آلزایمر یک بیماری دژنراتیو مغزی است که معمولاً به آرامی شروع و به پایان می رسد. به عبارت دیگر، بیماری ممکن است چندین دهه قبل از شروع علائم شروع شود، در حالی که فرد هیچ اختلالی را متوجه نمی شود. هیچ بیماری بدون علامت و بیماری های مرتبط با مغز وجود ندارد و از این قاعده مستثنی نیست. تحقیقات اخیر نشان می دهد که نازک شدن شبکیه چشم انسان با عملکرد شناختی و اوایل زندگی مرتبط است.

اشلی بارت یانگ از دانشگاه اوتاگو نیوزلند می گوید; متأسفانه دانشمندان هنوز قادر به درمان بیماری پیشرفته آلزایمر نیستند و شیوع جهانی این بیماری در حال افزایش است. شناسایی افراد در یک مرحله از پیش تعیین شده، زمانی که هنوز فرصت مداخله وجود دارد، بسیار مهم است. افراد مبتلا به آلزایمر اغلب دارای اختلالات بینایی هستند که می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی، اختلال و طرد اجتماعی شود. در واقع، همه می دانند که با از دست دادن حافظه، زندگی میلیون ها نفر از مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان روزانه مختل می شود.

با این حال، این اولین بار نیست که دانشمندان متوجه می شوند که چشم ها ممکن است بتوانند پنجره ها را باز نگه دارند. بیش از یک دهه پیش، محققان پروتئین پروتئین آمیلوئید، بیماران خاص آلزایمر را در شبکیه این بیماری شناسایی کردند و مطالعات تصویربرداری درجه بعدی نشان داد که بیماران آلزایمر نیز جداشدگی شبکیه داشتند. مطالعه یک ساله همچنین ارتباط قوی بین بیماری آلزایمر و سه بیماری چشمی از جمله گلوکوم و دژنراسیون ماکولا را نشان داد. اگرچه کشف چنین پیوندهایی بسیار مورد توجه است، عوامل خطر برای آلزایمر بسیار و متنوع است، بنابراین در حال حاضر، هرگونه ارتباطی بین آلزایمر و سلامت چشم هنوز تحت بررسی شدید دانشمندان است.

در یک مطالعه اخیر، محققان نتایج یک مطالعه طولانی مدت از زندگی Dunedin را بررسی کردند که بیش از “نوزادانی در اوایل ده سالگی” در یکی از زایشگاه های نیوزیلند به دنیا آمد. پنج دهه بعد، بارت یانگ و همکارانش، برای تجزیه و تحلیل و تجزیه و تحلیل خود، گروهی متشکل از کودکان 5 ساله را تشکیل دادند که در سن 6 سالگی تحت عمل جراحی چشم قرار گرفتند، همراه با مجموعه‌ای از تست‌های علوم اعصاب در بزرگسالی و اوایل کودکی. از معاینه خود را انتخاب کرد. ضخامت دو شبکه شبکه ای مختلف (لایه های عصبی فیبری و لایه های سلول گانگلیونی) در اسکن اندازه گیری شد.

تجزیه و تحلیل نشان داد که شرکت کنندگان در مطالعه شبکه های نازک تر در آزمون های عملکرد، که در سال آخر و در دوران نوزادی، امتیاز کمتری کسب کردند. با این حال، هیچ ارتباطی بین شبکه شکننده و عملکرد شناختی (بین دوران نوزادی و میانجیگری) نشان می دهد که چیزی در مغز اتفاق می افتد. در حالی که لایه های نازک رشته های عصبی فیبری در سن 5 سالگی با فعالیت سریع مغز در دوران نوزادی مرتبط است، این نتیجه ممکن است تنها نشانه هایی از سن عمومی باشد و لزوماً با بیماری آلزایمر مرتبط نباشد.

بارت یانگ، نویسنده اصلی این مطالعه، می گوید: [ضخامت شبکیه]کلید داشتن مغز سالم است. اینکه آیا آزمایش عینک برای بیماری پیچیده و بیماری آلزایمر عملی است یا خیر، ناشناخته باقی مانده است. با این حال، تعدادی از مطالعات قبلی، از جمله مطالعات افرادی که از عقب ماندگی ذهنی رنج می برند، نشان می دهد که شبکه ممکن است قبل از زوال شناختی و تشخیص شکننده شود. تحقیقات بیشتری برای شکستن توالی رویدادها مورد نیاز است تا ببینیم آیا شکنندگی شبکه واقعاً مقدم بر آلزایمر است یا نه. آیا تغییراتی در شبکیه شبکیه، علائم ثانویه بیماری وجود دارد یا صرفاً منعکس کننده رشد سن یا سایر عوامل سبک زندگی هستند؟

با وجود همه احتمالات، محققان به وضوح فکر می کنند که بررسی شبکیه ظریف شبکیه به عنوان یک شناسه، تغییرات بیولوژیکی را شناسایی می کند، با توجه به این واقعیت که تاکنون کشف شده و با بیماری آلزایمر مرتبط بوده است. با توجه به اینکه تست‌های معمول چشمی معمولاً ارزان‌تر از اسکن‌های مغزی هستند که معمولاً برای بررسی سلامت مغز استفاده می‌شوند، در صورت انجام مطالعات بیشتر، محل قرارگیری سایت فقط از نظر تغییرات سلامت مغز در طول زمان بررسی می‌شود. بارت یانگ می گوید: «در آینده، این برندگان می توانند از آخور استفاده کنند. [هوش مصنوعی]برای گرفتن یک اسکن توموگرافی طبیعی، یک هماهنگی نوری طبیعی را انجام دهید که توسط اپتومتریست انجام می شود و آن را با سایر داده های سلامتی ترکیب کنید تا خطر بالقوه بیماری آلزایمر را تعیین کنید. نتایج این مطالعه در نشریه چشم پزشکی جاما منتشر شده است.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی گرفی-فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم